نوع خبر: داخلی
تاریخ انتشار: 1395/10/20

رویکرد کاری کارکنان مالیاتی در دو بعد اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است
مراسم گرامیداشت ولادت سیدالکریم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به همراه بازدید معاون استاندار و فرماندار ویژه شهر ری و زیارت گروهی همکاران در حرم مطهر

این مراسم با حضور فرماندار محترم شهر ری، رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران و مشاور عالی رئیس کل و مدیرکل حوزه ریاست سازمان امور مالیاتی کشور و مدیران کل امور مالیاتی و معاونین و رؤسای امور و رؤسای گروه اداره کل امور مالیاتی جنوب استان تهران همراه بود. ابتدا احمدرضا شامبیاتی مدیرکل امور مالیاتی جنوب استان تهران با خیر مقدم خدمت مدعوین محترم ولادت با سعادت سید الکریم حضرت عبدالعظیم را تبریک گفت و با مواهب وجودی بارگاه مطهر ایشان در شهر ری و عظمت حضرت عبدالعظیم نزد امامان و شیعیان پرداخت و سپس به مباحث مالیاتی اشاره کرد و گفت رسیدگی به موقع و تحقق درآمدهای مالیاتی هر دو لازم و ملزوم هم هستند که هر دو باید به درستی پیگیری شوند که طبیعتاً اگر رسیدگی به درستی صورت پذیرد، تحقق درآمدهای مالیاتی هم قطعاً به صورت کامل محقق می شود. وی گفت: در رسیدگی ها، هزار پرونده اشخاص حقیقی و هزار پرونده اشخاص حقوقی از اولویت بالایی برخوردارند که خوشبختانه با تلاش همکاران در زمینه اشخاص حقیقی نسبتاً خوب عمل گردیده، ولیکن در رسیدگی اشخاص حقوقی باید تلاش بیشتری صورت پذیرد. مدیرکل امور مالیاتی جنوب استان تهران افزود: تا امروز 93% اظهارنامه ها بارگذاری شده و همکاران محترم می توانند با برداشت اطلاعات نسبت به انجام رسیدگی ها تسریع فرمایند.

احمدرضا شامبیاتی با اشاره به نقش فرمانداری شهر ری در خصوص تحقق اهداف سازمانی اظهار داشت. فرماندار محترم به عنوان مقام عالی و سیاسی دولت در منطقه حمایت همه جانبه از اهداف مالیاتی و سیاستهای سازمان امور مالیاتی را دارند. وی گفت با توجه به اینکه مالیات یک مقوله حاکمیتی است هر چند سیاستهای آن به عهده سازمان امور مالیاتی کشور است، لیکن همه دستگاهها خصوصاً فرماندار در این زمینه تلاش و همکاری می نمایند.

وی در ادامه افزود بخش مالیات از سه محور حائز اهمیت می باشد. 1. بحث درآمد زایی دولت که هزینه های دولت را تأمین می کند و اقتصاد را از حالت تک محصولی و وابسته بودن به نفت برحذر می کند. محور دوم اینکه مالیات از تکاثر ثروت در دست اشخاص خاص جلوگیری می کند که این یک نگاه اقتصادی و اجتماعی است و سومین محور شکوفائی اقتصاد را به دنبال دارد و شفاف سازی اقتصاد را دنبال می نماید که انشاء الله با اجرای کامل طرح جامع مالیاتی شاهد تحقق کامل سه محور فوق باشیم.

در ادامه جلسه فرماندار محترم، ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و تکریم شهدای کشور خصوصاً شهدای وابسته به سازمان امور مالیاتی گفت شهدا در راه عزت این کشور زحمت کشیدند و تلاش کردند و جان خودشان را نثار این کشور نمودند.

وی در ادامه افزود اقتصاد کشور ما اقتصاد تک محصولی و مبتنی بر درآمد نفت بوده و یک درصد پایینی بر تجارت خارجی و مالیاتها، این موضوع خطرات بسیار زیادی را برای کشور داشت که در زمان تحریم نمایان شد. خطراتی را برای تولید کشور و معیشت مردم. ضعف های اقتصاد تک محصولی در تحریم ها خیلی نمایان تر شد و حوزه مالیات یکی از حوزه های مهم و مؤثر است که از دو بعد اقتصادی و اجتماعی دارای اهمیت می باشد که در هر دو جنبه نقش و کارکرد کارکنان آن تأثیر بسیار جدی می گذارد. این کارکرد هم می تواند برای نظام مقبولیت ایجاد کند و هم می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید.

هدایت اله جمالی پور ادامه داد و گفت: زمانی می توانیم به یک توسعه یافتگی متوازن برسیم که ساختار اقتصادی آن کشور درست بنا نهاده شود. یعنی اگر در یک جای اقتصاد اشکالی ایجاد شود جای دیگری آن را جبران نماید. یعنی اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد.

وی گفت: کشورها برای جبران هزینه های خود منابع متفاوتی دارند مثل منابع طبیعی- ظرفیت های داخلی (مالیاتها) ظرفیت توسعه یافتگی مثل تولیدات که زمینه تجارت خارجی را ایجاد می نماید.

معاون استاندار تهران در ادامه افزود: بخش مالیاتها بیشترین ارتباط را با جامعه دارد. یعنی ارتباط کارکنان امور مالیاتی با اصناف کارگران مردم حقوق بگیران بسیار چشمگیر است و این کارکرد بسیار در معرض دید مردم قرار دارد.

فرماندار شهر ری اظهار داشت: رویکرد کاری کارکنان مالیاتی در دو بعد اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است. نوع رفتار کارکنان می تواند تأثیر بسزایی در زندگی مردم ایجاد کند. برخورد خوب باعث ایجاد نشاط و شادابی می شود و برخورد نامناسب می تواند بدبینی به سازمان و نظام و دولت را بدنبال داشته باشد و همبستگی بین مردم و دولت را از بین ببرد همبستگی و همدلی و همراهی اینقدر ارزشمند است که اگر از بین برود با هزارها هزار مالیات نمی تواند آن را جبران نمود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهر ری افزود: مالیات گرفتن برای توسعه خوب است ولی مالیات گرفتن به هر شکلی خوب نیست چون خودش می شود ضد توسعه مالیات. ما باید یک نظام معقول داشته باشیم تا موتور محرک تولید را تقویت نماید. اگر مالیات بگیریم که چرخ دولت بچرخد و چرخ صنعت و نظام صنفی نچرخد یک نظام یک طرفه می شود.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشورهای دنیا برپایه و  اساس پرداخت مالیات شکل گرفته است، افزود: هر کسی به عنوان یک عنصر مؤثر در توسعه اقتصادی کشور باید رفتاری مبتنی بر توسعه یافتگی و پرداخت مالیات داشته باشد تا فرهنگ توسعه در کشور فراگیر شود.

جمالی پور در پایان افزود: جا دارد از زحمات کارکنان اداره کل امور مالیاتی جنوب استان در تأمین هزینه های دولت تشکر و تقدیر گردد و یقیناً باید سرمایه دار ما هم به این درک مشترک برسد که خودش برای پرداخت مالیات مراجعه نماید و سهم مالیات خود را پرداخت نماید.

رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران نیز ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از تلاش کلیه کارکنان اداره کل جنوب استان تهران به لحاظ کسب رتبه برتر کشور در وصول و تحقق درآمدهای مالیاتی تقدیر و تشکر به عمل آورد و به مباحث تخصصی داخلی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی در سال 95 به اصناف قول داده است که عملکرد 93 را تا پایان سال جاری تعیین تکلیف نماید، اما بررسی آمارها که به صورت هفتگی در ستاد به عمل می آید حاکی از این است که درصد پیشرفت کار در این زمینه زیاد جالب نیست. لذا از همکاران محترم تقاضا دارم که با جدی گرفتن این موضوع سازمان را در جهت انجام تعهد یاری فرمایند.

حسین بنی صفار با اشاره به پرونده های مهم و رسیدگی آنها گفت: با سیاستهای کلان سازمان مقرر شد هر اداره هزار پرونده اشخاص حقیقی و حقوقی را در زمان بندی خاص مورد رسیدگی قرار دهد که با توجه به رصدهای انجام شده رشد رسیدگی ها در هزار پرونده اشخاص حقوقی کند می باشد، امید است با تلاش همکاران شاهد تسریع در این امر باشیم.

مشاور عالی و مدیرکل دفتر ریاست سازمان امور مالیاتی کشور نیز ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از تلاش کارکنان جنوب استان تقدیر به عمل آورد و اعلام نمود اداره کل جنوب استان تهران رتبه اول وصولی کشور را به خود اختصاص داده است و بنا است در پایان سال از این همت تشکر ویژه ای به عمل آید.

مصطفی کریمی با اشاره به ساختار نظام اقتصادی کشور گفت: با توجه به تحریم ها و شرایط فعلی، نظام اقتصادی کشور در تأمین بودجه با مشکلاتی مواجه می باشد که برای جبران آن روشهای مختلفی پیش رو
می باشد. یکی از این روشها کاهش هزینه های دولت است که طی سالیان گذشته این کاهش اتفاق افتاده و هم اینک 90 درصد بودجه پیشنهادی کشور را بودجه جاری که همان پرداخت حقوق و دستمزد و ... می باشد، تشکیل می دهد که هیچ راه گریزی نیست و تمامی آن باید پرداخت شود. از طرفی منابع دولت را هم در شرایط فعلی نمی شود افزایش داد چون دولت طی سالیان گذشته واگذاری های خود را انجام داده است. با این اشاره می توان گفت تمامی اقتصاددانان و مسئولان به این نتیجه رسیده اند که باید اقتصاد مقاومتی را دنبال نمایند، یعنی تکیه به اقتصاد درون زا که در این راستا توجه به نظام مالیاتی توجه ویژه ای است و مسئولیت سازمان بسیار سنگین تر از قبل می باشد.

وی با اشاره به مسئولیت پذیری همکاران افزود: به همین جهت وظایف مأموران مالیاتی نیز مورد توجه ویژه قرار می گیرد. خوشبختانه استراتژی کلی سازمان حمایت از تولید و صنعت و حمایت از اصناف است. لذا در سال گذشته و سال جاری شاهد افزایش مالیات اصناف نخواهیم بود ولیکن منابع جدید و پایه های جدید مالیاتی مورد نظر می باشد که در این زمینه باید همکاران تلاش بیشتری نمایند.

مصطفی کریمی با اشاره به طرح جامع مالیاتی و نظام مالیات بر ارزش افزوده گفت یکی از مهمترین مباحثی که در دست پیگیری است شفافیت اقتصادی است که این شفافیت از طریق رسیدگی های خوب شما همکاران محترم با اتکا به بانک های اطلاعاتی در دسترس، امکان پذیر است.

این مراسم و نشست تخصصی مالیاتی که مصادف با ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار گردید؛ با حضور مدعوین و میهمانان محترم در حرم مطهر و زیارت سه امامزاده بزرگوار به پایان رسید.

 

تعداد بازدید: 241