نوع خبر: داخلی
تاریخ انتشار: 1395/9/14

نشست پرسش و پاسخ مالیاتی برگزار شد
رئیس گروه مالیاتی شهر و استان تهران به همراه کارشناس مسئول سامانه 1526 و کارشناس سامانه های مالیاتی در نشست پرسش و پاسخ مالیاتی، ابهامات قوانین مالیاتهای مستقیم و سامانه های مالیاتی را شرح دادند.

به گزارش مدیریت امور مالی دانشگاه، نشست پرسش و پاسخ مالیاتی با حضور کارشناسان سازمان امور مالیاتی کشور و روسای حسابداری، کارشناسان و کارکنان امور مالی واحدهای تابعه روز سه‌شنبه 2 آذر 95 در سالن جلسات واقع در طبقه نهم ستاد دانشگاه تهران برگزار شد.
در این نشست که به‌منظور ارتقاء دانش کارکنان مالی در خصوص محاسبات مالیاتی، کسورات، نحوه ارسال اطلاعات به سامانه سازمان امور مالیاتی و سایر موراد مرتبط برگزار شد، داود مالکی رئیس گروه مالیاتی شهر و استان تهران توضیحاتی فنی در باب قانون مالیات‌های مستقیم ارائه داد.
مالکی در ابتدا به شرح اصلاحیه‌های مالیاتی سال 80 که تا سال 94 لازم الاجرا بود و اصلاحیه خرداد 94 که تاکنون مؤدیان درگیر آن هستند، پرداخت.
رئیس گروه مالیاتی استان تهران با استناد به ماده 2 گفت: سازمان‌های دولتی که بودجه آن‌ها از دولت تأمین می‌شود، مشمول مالیات عملکرد نمی‌شوند. بنابراین دانشگاه از باب مالیاتی درگیر 2 مبحث مالیات بر درآمد حقوق و مالیات تکلیفی است.
مالکی در خصوص مالیات بر درآمد حقوق گفت: هر آنچه حقوق‌بگیر از دانشگاه دریافت می‌کند، به‌غیراز معافیت‌ها مشمول مالیات می‌باشد. ایاب و ذهاب، هزینه غذا و مهدکودک از مالیات مستثنی است.
رئیس گروه مالیاتی استان تهران در خصوص مالیات تکلیفی اظهار داشت: در حقیقت مالیات تکلیفی، مالیات شخص ثالث است که یک مؤدی موظف است مالیات را کسر و به همراه اسناد و مدارک به امور مالیاتی ارسال کند. وی مالیات تکلیفی را 3 نوع خواند و گفت: نوع اول مالیات تکلیفی، تبصره 9 ماده 53 در باب مالیات بر درآمد اجاره املاک است که ماه‌به‌ماه باید مالیات اجاره‌ها کسر و به سازمان واریز شود. دومین مالیات تکلیفی ماده 107 است. این ماده در خصوص افراد و یا شرکت‌های خارجی است که در ایران نمایندگی ندارند ولی درآمدی را از ایران کسب می‌کنند. در این باب افرادی که درآمد این شرکت‌های خارجی را برای ایشان به خارج از کشور ارسال می‌کنند، موظف‌اند ابتدا مالیات این درآمد را بر اساس جداول آیین‌نامه 107 کسر و سپس وجه را ارسال کنند.
وی سومین مالیات تکلیفی را موضوع ماده 104 خواند و گفت : عمده مالیات، مالیات تکلیفی ماده 104 می‌باشد که در تاریخ 31/4 /94 حذف شد. در باب این ماده فارغ از اینکه تاریخ قرارداد، مناقصه و یا مزایده چه تاریخی باشد هیچ تکلیفی برای کارفرما برای مالیات از تاریخ 1/1/95 غیر از ارسال صورت قراردادها وجود ندارد. فقط یک مورد پیش می‌آید و آن این است که شرکت‌هایی که به‌عنوان کارفرما این رویداد مالی را قبل از سال 94 در دفاتر ثبت و شناسایی کنند، مکلف‌اند مالیات را پرداخت کنند.
مالکی ابراز داشت: در ماده 86، نوع پیمان و نوع قرارداد از حیث استمرار و یا منقطع بودن ماهیت موضع را مشخص می‌کند. استمرار یک قرارداد با یک فرد، قرارداد را در قالب حقوق می‌کند و باید 10 درصد مالیات کسر شود، مانند استادی که حقوق‌بگیر دانشگاه دیگری است و ماهانه 4 ساعت مستمر در این دانشگاه تدریس می‌کند. منقطع بودن یک قرارداد حالت پیمان‌کاری دارد که هیچ تکلیفی بر مالیات نیست.
در ادامه این نشست، خلیلی کارشناس سامانه های مالیاتی امور مالیاتی تهران به شرح سامانه الکترونیکی ارسال صورت معاملات مؤدیان مالیاتی پرداخت.
وی در خصوص سامانه اطلاعات مالیات بر درآمد حقوق به توضیح بخش‌های مختلف، ارسال لیست حقوق، نحوه ورود اطلاعات، ویرایش و پرداخت و مشکلات احتمالی کاربران سایت پرداخت.
مالکی ضمن پاسخ به سؤالات کارکنان و رفع ابهامات همکاران امور مالی اظهار داشت: باید در کشور به کمک شما و رسانه‌ها فرهنگ مالیاتی تصحیح شود. برای امنیت، بهداشت، آموزش و مسائل دیگر باید بدانیم که یک حق شارژی در قالب مالیات پرداخت کنیم.
وی افزود: به‌عنوان بخش دولتی سعی بر این داریم که فعالان اقتصادی شناخته شوند و کارشناسان مالیاتی هم کارشان را به‌خوبی انجام دهند. طرح جامع مالیاتی تازه راه افتاده است باید این فرهنگ فرارهای مالیاتی و استفاده از کد اقتصادی دیگران درست شود.
وی درنهایت سامانه 1526 اداره امور مالیاتی را معرفی کرد و گفت: فلاح نژاد کارشناس مسئول این سامانه 1526 در ستاد امور مالیاتی است، درصورتی‌که نظراتی بر بهبود و افزایش بهره وری سامانه و بطور کل سازمان مالیاتی دارید به این سامانه منتقل کنید.

تعداد بازدید: 205